Alena Ratajová – co se za dobu podnikání naučila

ja-mensi

Vážení čtenáři,

s Alenou Ratajovou jsme se seznámily díky Světu Úspěšných, pro který obě dvě píšeme. Obě dvě nás zajímají inspirativní příběhy lidí v našem okolí. Pojďme se dnes seznámit s jejími projekty, a co se za dobu podnikání naučila.

Vždycky jsem věděla, že chci být svým vlastním pánem a sama si rozhodovat o tom, co a kdy budu dělat. Jen mi trvalo pár let, než jsem si to přiznala. Po zkušenostech ze státní a soukromé sféry, práce v zahraničí, i dobrovolnických činnostech, jsem začala podnikat. Po několika projektech se v současné době věnuji převážně komunikaci (www.alenaratajova.cz), PR, marketingu, sociálním sítím a pořádání akcí pro podnikatele s názvem Fenomén značky. (www.fenomenznacky.cz)

Už je to pár let, co podnikám a během té doby, přišly, jak úspěchy, tak pády…asi tak, jak to mají všichni.

O tom, že jsou lepší a horší dny, týdny, vám poví každý podnikatel, ale o tom vám vyprávět nechci. Chci vám povědět o tom, co jsem se za tu dobu naučila, co jsem pochopila, a jaké věci teď vidím jinak, než když jsem nepodnikala.

Můžete přečíst spoustu knížek, navštívit různé přednášky, semináře, workshopy (pro začínající podnikatele, nebo ve stylu „co byste měli vědět, než začnete podnikat“), můžete vyslechnout spoustu příběhů od jiných podnikatelů, o jejich začátcích atd…ale nic z toho vám nenahradí osobní zkušenost.

Teoreticky můžete být připraveni na to, jaké to ASI bude, ale vlastně si myslím, že to, jaké to bude, nikdy nemůžete úplně dopředu vědět. A je to i dobře, protože jinak byste třeba podnikat vůbec nezačali.

Co jsem ale pochopila, že na některé věci se můžete připravit, aby vás pak tolik nezaskočily a vy minimálně teoreticky věděli, co s tím.

aj-15-2
Alena Ratajová

Ale buďme konkrétní.

Co mi rozhodně celou dobu mé podnikání pomáhá, je můj optimistický pohled na život, umění smát se, i když mi do smíchu zrovna není (zkrátka se raději směji, než brečím) a moje VŮLE. Vůli považuji za obzvlášť důležitou, vůle je pro mě hnací motor, to, co mě žene dál.  A věřím, že všechny tyhle charakterové vlastnosti se dají posilovat a dá se s nimi pracovat. Někdo sice říká, že buď vůli máte nebo nemáte, ale já věřím, že když se chce,všechno jde. Když vůli máte, je to snazší a nepotřebujete tolik motivace, ale stejně to jde.

S vůlí souvisí například i sebedisciplína. Když jste zaměstnanec, máte jasně danou pracovní dobu od-do, ale jako podnikatel jste najednou pánem svého času. Je na vás, jestli budete pracovat ráno, nebo večer, nebo si naopak v týdnu dáte volno a využijete víkendy (pokud vám to samozřejmě váš obor podnikání dovolí).  Na začátku to bylo těžší, obzvlášť pokud pracujete z domova, nevšímat si okolních vlivů, jako že než se pustíte do práce, ještě vyluxujete, všude uklidíte, nebo třeba začnete prát.

Tohle jsou všechny věci, které můžete trénovat a postupně na nich pracovat.

Další, na co jsem se zaměřila, bylo, že jsem se ptala starších a zkušenějších, jaké věci se v podnikání dají nějak „ošetřit“. Slyšela jsem moudrou radu, kterou se řídím dodnes a ta zněla: „Měj dobrého právníka, účetního a ochrannou známku“. Nic sice není 100% a mnohdy „papír snese všechno“, ale už mě kolikrát zachránila např. na webu věta „všechna práva vyhrazena“ a ochranná známka, když byla porušována práva mého duševního vlastnictví. Osobně chápu právníka, ochrannou známku jako pojistku, kterou budu nejšťastnější, když v ideálně případě, ji už nebudu potřebovat…

Co jsem se tedy za dosavadní dobu podnikání naučila? Nejvíc jsem se toho naučila hlavně sama o sobě, objevila jsem svoje silné stránky a schopnosti, o kterých jsem předtím neměla tušení. Poznala jsem, kde jsou moje slabiny a co bych se měla naučit a na čem zapracovat. Zjistila jsem také, kdo jsou mí skuteční přátelé, kdo jsou lidé, kteří mě podporují. Kdo jsou lidé, kteří chápou, že jsem také občas unavená a nemám chuť bavit celou společnost, ale jsem ráda, když naopak také chvíli baví někdo mě. Zjistila jsem, jak je pro mě důležitá rodina a jejich podpora, a jak najednou na věci, které jsem považovala za samozřejmé, pohlížím úplně jinak. Naučila jsem se také víc si vážit svého těla a svojí energie a přestala si hrát na superhrdinku, která jede na milion procent, ale pochopila, že i odpočinek je důležitou součástí podnikání. Naučila jsem se, že pořád věřím v lidi, ale už jsem obezřetnější a nejdu do věcí po hlavě. Pochopila jsem hlubší význam rčení „důvěřuj, ale prověřuj“. Naučila jsem se, že ne všechno, co se jeví jako výborná příležitost, je opravdu příležitost pro mě. A v neposlední řadě jsem se víc naučila vnímat a poslouchat svoji intuici, která má vždy pravdu

img-20160927-wa0003

Co pro mě znamená slovo SuperWomen

Už dávno se nesnažím být ve všem perfektní, vím totiž, že to nejde a vždy je něco na úkor něčeho jiného. Být SuperWomen tedy pro mě znamená být spokojená s tím, jak to zrovna je a nedbat na to, co si o mě myslí ostatní, to je totiž jejich názor, ne můj. Nikdo nežije váš život a jediní, kdo má právo rozhodovat o svém životě, jste jen vy sami.

Moje doporučení na závěr: Pokud někdo z vás přemýšlí o tom, že začne podnikat, nebudu vám říkat, udělejte to, nebo to nedělejte. Pokud to tak cítíte, je jedna důležitá součást, která je PRO. Zároveň vám doporučuji zapojit i to RACIONÁLNÍ myšlení a zjistěte, zda pro váš výrobek či službu potenciální zákazníci stojí, promyslete si právní, účetní záležitosti…budete mít web? Kdo ho udělá? Jaké tam budou text? Víte, co tam chcete napsat? Jak budete dělat marketing? Zvládnete to všechno sami? Máte finance do začátku, než se vám to rozjede? A další a další otázky…

Přeji hodně úspěchů.