Jak se zbavit strachu z mluvení na veřejnosti

address-1822449_960_720

Věděli jste, že strach z mluvení na veřejnosti patří mezi nejčastější fobie? Dokonce má „vznešený“ název – glossofobie. Přesná čísla neexistují, kolik lidí touto fobii trpí, ale bude to velké číslo. Co s tím? Jak to zmírnit? Podíváme se na to.

 

mic-1132528_960_720

 

  • Uvědomění – důležitý krok je uvědomit si, jak moc Vám mluvení dělá či nedělá potíže. To, že mluvit na veřejnosti nepatří mezi Vaše oblíbené činnost, ale zvládnete to, je něco úplně jiného, než když před prezentací, důležitou schůzkou, networkingem „nespíte, máte křeče v břiše a žaludek jako na vodě. „Pozorujte signály těla, hodně vám napoví.
  • Chuť s tím něco dělat – už víte, že „máte problém.“ Krok správným směrem je, v ideálním případě, se ho úplně zbavit, nebo minimálně zmínit, aby vám nekomplikoval život.
  • Zanalyzování situace – pojďme si to rozebrat. Do detailů. Čeho se tak bojíte? Z čeho že vlastně máte tu panickou hrůzu? Jaký nejčernější scénář se může stát? Pojďme si to rozebrat až ad absurdum. Co všechno se může stát? Budete vypadat hloupě? Dojdou vám slova? Zapomenete myšlenku? Omdlíte? Utečete z místnosti? Vezměte si tužku a papír a napište si to. Dejte si na to času, kolik potřebujete a napište si všechny možné varianty, které by mohly nastat.  Až budete mít pocit, že máte všechny, podívejte se na každou zvlášť. Je to doopravdy tak hrozné? I kdyby se to stalo, tak vás to nějak zásadně ovlivní? Budou se na vás lidé dívat jinak? Změní se svět?:-) Nikoliv!

international-conference-1597529_960_720

 

  • Výsledek analýzy – z předchozí analýzy je víc než jasné, že většina (nebo všechny?:-) naše domnělé strachy jsou jen naše hororové představy, které se dějí jen v naší hlavě a způsobují jen to, že si život zbytečně komplikujeme a paralyzují nás.
  • Další postup – vím, že zbavení se těchto představ není ze dne na den, ale existují kroky, kterými je můžete podstatně zmírnit, až vymizí. A tím zázračným návodem – je MLUVENÍ A ZASE MLUVENÍ. Pokud mezi vaše nejčastější důvody, proč nemluvit patří strach z toho, že budete vypadat hloupě, nebo že řeknete něco špatně, pojďme tedy na tom zapracovat.  Máte tyhle pocity, jen když vám o něco jde? Nebo kdykoliv, kdy máte promluvit? Někdy mohou být i na vině pocity méněcennosti, kdy máme pocit, že vlastně nemáme, co říct a že za nic nestojíme atd. Opět si můžete situaci malinko zanalyzovat, abyste si udělala představu, v jakých situacích se vám to děje, či jen v některých, či při každých. Potřebujete získat zase jistotu v kramflecích. Mluvte, mluvte a zase mluvte, a zkoušejte to zejména v situacích, kdy o nic nejde…v obchodě, u kadeřnice, na hřišti, s kolegy v práci, s přáteli, rodinnými příslušníky…navazujte témata k hovoru tak často, jak jen to jde a na jakákoliv témata. Zbavíte se tak, ostychu a natrénujete si různá úvodní témata. Jakmile si je natrénujete „nanečisto“ v soukromém životě, v obchodním životě vám pak půjdou mnohem snadněji.
  • Tipy na triky – žádný učený z nebe nespadl, říká se dobře. To, co vypadá, jako něco nepřekonatelného, zkoušením můžete dovést k dokonalosti. Uvědomte si, že spousta problémů, komplikací a překážek je opravdu jen a jen v naší hlavě a záleží na našem úhlu pohledu. Zapracovat na svém zlepšení komunikačních dovedností můžete buď sama, či využít služeb odborníků – ať už to jsou různé kurzy, workshopy, koučové, mentoři, psychologové..vyberte si, co je vám libo a blízké. Obzvlášť, jste-li podnikatelka, doporučuji se nad svými komunikačními dovednostmi zamyslet, protože můžete mít sebelepší produkt, službu, ale vy jste sama ZNAČKA a vy sama PŘEDSTAVUJETE TO, CO DĚLÁTE, a proto tedy komunikace by měla být jednou z vašich PRIORIT.

 

Autor: Alena Ratajová