Jamajka – to není jen zlatými medailemi ověnčený Usain Bolt…

img_20160530_123636

Milí čtenáři, připravili jsme si pro vás pravidelné příspěvky od Ivony Zlámalíkové. Ivona s vámi bude sdílet příspěvky a rady ohledně cestování do destinací, které navštíví. Dnes se můžete těšit na Jamajku!

img_20160530_100554

 

Jamajka je exotický klenot uprostřed Karibiku, vzdálený pouhých cca 150 km od Kuby na severu a Haiti na východě, který lemují nádherné bílé pláže s blankytně modrým a tyrkysovým mořem. Ostrov vás uchvátí nejen překrásnými plážemi, ale především úžasnými přírodními scenériemi s kvetoucí tropickou vegetací, vodopády a jeskyněmi. Téměř na každém kroku Vás provází tóny světově proslulého reggae, nepřeberné množství aktivit a zábavy. S nudou zde rozhodně nepočítejte!

 

Proč byste měli cestovat právě na Jamajku?

Hlavní důvodem jsou věčně usměvaví a zcela pohodoví lidé tmavé pleti, kteří Vám na každou otázku odpoví: „Jamaica, no problem!“ Okamžitě Vám za pár dolarů splní téměř každé přání. Vše samozřejmě s úsměvem. Mimo výše uvedené důvody, zde máte možnost navštívit jedinečnou atrakci vodopády Dunn´s River Falls a YS Falls, Modrou nebo Zelenou jeskyni, White River (rafting) a Black River (koupání s krokodýly), nejvyšší horu Blue MountainPeak (2256 m nad mořem) v Modrých horách, nejnebezpečnější město Kingsdon s muzeem nejznámějšího rodáka Boba Marleyho, MontegoBay a 7 MilesBeach v Negrilu (nejkrásnější pláže) a mnoho dalších zajímavých míst a zákoutí.

img_20160530_131508_1

 

Jak se tam dostanete?

Letecky z Prahy, Vídně popř. jiných Evropských letišť za cca 14 hodin. Letenky se dají sehnat např. na www.pelikan.cz již kolem 12 000 Kč. Levnější letenky bývají na letiště MontegoBay, dražší na Kingsdom (záleží na štěstí a době objednání letenky, ideálně 2-3 měsíce před odletem). Výletní lodí z Miami např. od společnosti MSC (MSC Divina – vyplouvá téměř celoročně), kde vnitřní kajutu s plnou penzí včetně nealkoholických nápojů, kávy, čaje pořídíte na 7 dní již od 9 000 Kč (cestou navštívíte i Kajmanské ostrovy, mexický ostrov Cozumel a Bahamy). Lodě připlouvají nejčastěji do přístavů Ocho Rios a MontegoBay.

 

Kdy máte cestovat na Jamajku a proč v tuhle dobu?

Jamajku můžete navštívit kdykoliv během roku. Vrchol sezóny, kdy je ostrov přeplněný turisty trvá od prosince do března. V této době neprší téměř vůbec. Listopad, prosinec – ideální počasí s minimem dešťových přeháněk. Březen až srpen – slunečno, velmi teplo, krátké dešťové přeháňky každý den, obvykle trvají jen hodinu. Období dešťů a hurikánů je hlavně v září a říjnu. Jamajce se většinou hurikány vyhýbají, největší výskyt bývá v hlavním městě Kingsdon.

img_20160530_103153

 

Víza a podmínky vstupu

Pro turistické cesty do 30 dnů není potřeba vízum. Cestovní pas biometrický s platností min. 6 měsíců po návratu z Jamajky.

 

Peníze

Měna: Jamajský dolar (1 USD = 100 Jay). Měnit na místní měnu nebylo potřeba, všude se dalo pohodlně zaplatit USD. Platební karty lze uplatit velmi omezeně pouze ve větších obchodech, síť bankomatů je také dost řídká. Přijímají pouze karty Visa a Mastercard.

 

Přibližné ceny

Jamajka patří k dražším karibským destinacím, přesto ubytování v hostelu např. přes www. booking.com nebo v soukromí přes www.airbnb.com seženete od 25 USD na noc. V Kingsdom se dá najít ubytování nejlevněji. Ceny klesají i při dlouhodobějších pobytech. Ve fast foodech a místních restauracích se najíte již od 5 USD, polévka od 2 USD, pivo od 2,50 USD, míchané nápoje od 4 USD, čerstvý mladý kokos od 3 USD (záleží na turistické atraktivnosti dané lokality) více viz. níže Jaké je jídlo? Vstupy do turistických atrakcí jsou různé. Např. v OchoRios můžete zcela zdarma navštívit Turtle River Park (želví park) zcela zdarma, vstupné na Dunn´s River Falls je 20 USD (+ 10 USD cesta minibusem cca 10 km z OchoRios). Lokální doprava ve městech je různá dle daného místa od 0,80 USD za MHD v Kingsdon více viz. níže Lokální doprava. Balená voda 0,33 l 0,70 USD, 1 l kolem 1 USD, pivo 1,90 – 4,20 USD, víno láhev 0,7 l kolem 8 USD , místo vína se zde více prodává oblíbený jamajský rum např. Captain Morgan také 0,75 l od 8 USD, Monymuskplantationclassicgold rum 12 USD (ceny záleží vždy na lokalitě a mohou se i výrazněji lišit, nejlevněji je v Kingsdon)

img_20160530_123636

 

Lokální doprava

Počítejte s tím, že 100 km na Jamajce autem nebo busem většinou trvá cca 3 hod.. Ceny jsou velmi rozdílné dle turistické oblíbenosti daného místa. Nejdražší je OchoRios díky přístavu výletních lodí z USA. Mezi městy a turistickými atrakcemi doporučuji dopravovat se minibusy (např.OchoRios – Dunn´s River Falls 10,-USD (délka cesty max. 30 min.), MontegoBay – Kingsdon 4,50 USD (délka cesty cca 4 hod.). Půjčení auta nebo motorky nedoporučuji, protože jamajští řidiči jezdí velmi nebezpečně a rychle (řidičské průkazy mají od 16 let). Silnice jsou většinou ve špatném stavu, nebo jsou velmi úzké. Taxíky používejte jen s SPZ na červené tabulce – patří státu. S bílými tabulkami se jedná soukromé taxi a nemusí být pojištěné pro případ havárie. Ceny taxi jsou velmi rozdílné dle místa: v rámci Kingsdon stojí obdobně na 1 km jako MHD tj. cca 0,80 USD, na MontegoBay cca 2 USD za km, OchoRios po městě 10 USD, OchoRios – Dunn´s River Falls 20 USD. Meziměstské taxi může vyjít pěkně draho, nedoporučuji používat. MHD pouze v hlavním městě Kingsdon cena cca 0,80 USD.

 

Jaké jídlo mají na Jamajce?

Jamajská strava je pestrým karnevalem chutí různých kultur především díky přistěhovalcům z Indie, Japonska, Anglie, Španělska, Francie atd., kteří smíchali své kulinářské umění s domácí Kreolskou kuchyní. Kreolskou kuchyni přivezli na Jamajku otroci s Afriky. Nejtypičtějším jamajským jídlem je takzvané Jerk kuře, což je pečené kuře v delikátně kořeněné jamajské omáčce. V omáčce Jerk se kromě kuřat připravuje i kozí a hovězí maso. Ve fast foodech a místních restauracích se najíte již od 5 USD, polévka od 2 USD, pivo od 2,50 USD, míchané nápoje od 4 USD, čerstvý mladý kokos od  3USD (záleží na turistické atraktivnosti dané lokality). Charakteristické jsou pro jamajskou kuchyni také různé pokrmy z ryb a mořských plodů. Máte možnost zde ochutnat právě vylovené langusty, chobotnice, ústřice a desítky druhů ryb. V lepších restauracích např. za humra nebo vícechodové menu zaplatíte kolem 20 USD, v místních restauracích si dáte rybu za cca 5 USD. Místní kuchyně je bohatá také na tropické ovoce, zeleninu a koření. Národní ovoce se nazývá ackee, v syrovém stavu je prý jedovaté. Nejznámější z jamajských nápojů je bezesporu jamajský rum Captain Morgen (0,7 l láhev v obchodě za cca 8 USD) a jamajská káva. Málokdo ví, že káva z hornatého vnitrozemí Jamajky patří k nejlepším a nejdražším kávám na světě jako např. Blue MountainCoffee.

img_20160530_102919

 

Tipy ohledně nemocí a hygieny

 Na Jamajce je v současnosti minimální riziko výskytu tropických chorob a preventivní očkování nejsou vyžadována a mělo by stačit očkování proti Hepatitidě A, B. Nově je možnost výskytu viru ZIKA, ale jen velmi omezeně. Nejčastějším zdravotním problémem zde může být dehydratace a úpal v důsledku vysokých teplot. Voda na Jamajce by měla být hygienicky nezávadná a pitná. Přesto je lepší kupovat si balenou vodu. Hygiena místních jídel je většinou standardní, takže zde průjmy nebo virózy nehrozí. Doporučuji vzít s sebou běžné léky jako je Acylpirin, Paralen, Ibalgin, Černé uhlí, pro jistotu antibiotika, Fenistyl gel, Repelent, opalovací krém s vysokým faktorem atd.

 

Bezpečnost

Na ostrově Jamajka se nachází městské části s vysokou kriminalitou především v hlavní městě Kingston a v MontegoBay. Nedoporučuje se bez místního průvodce navštěvovat chudinská ghetta, kde mohou hrozit přestřelky drogových gangů. V běžných turistických destinacích jsem se z žádné kriminality během svého pobytu nesetkala.

img_20160530_123144

 

Náboženství, svátky, tradice

Na Jamajce jsou komunity rastafariánů. Rastafariány poznáte podle typických dredů na hlavách, jejich volných slavnostních hávů, turbanů, nebo typických pletených pestrobarevných čepicí. Najdete tu celou směsici náboženství: protestanty, křesťany, babtisty, adventisty. V průběhu roku pořádají na ostrově větší množství reggae festivalů. V dubnu se zde koná karneval. Svátky na Jamajce: 1. ledna: Nový rok, únor – březen: Popeleční středa, březen – duben: Velikonoce – Velký pátek a velikonoční pondělí, 1. května: Svátek práce, 1. srpna: Den vyhlášení emancipace, 7. srpna: Den nezávislosti, 16. října: Den národních hrdinů, 25. prosince: Vánoce, 26. prosince: tzv. FamilyDay

 

Co byste ještě měli vědět

Na Jamajce mají americké zásuvky 110 V. V turistických destinacích je internet dostupný v hotelech a lepších restauracích, ve vnitrozemí jen velmi omezeně.

img_20160530_084018

 

Jaké jsou ceny jednotlivých výletů na Jamajce?

Staňte se členy emailového klubu www.ivonazlamalikova.cz a obdržíte kompletní nabídku výletů včetně cen zcela ZDARMA + kontakt na skvělou místní průvodkyni Caisey.

 

Pro více informací mě neváhejte kontaktovat na emailu:

ivona.zlamalikova@seznam.cz. www.ivonazlamalikova.cz

©2016 autor článku Ivona Zlámalíková