Jana Vaňková: „Ke zdravé a štíhlé postavě je třeba se správně projíst!“

Jana Vaňková4

S přicházejícím létem jsme někteří při pohledu do zrcadel kolem nás zkoumali, co nám na těle chybí, nebo naopak přebývá. Poté možná následovalo odhodlání, silnější či slabší, a doufali jsme, že letos už bude to léto, kdy se nebudeme stydět za to, co jsme teď skrývali pod osuškami. K tomu, abychom byli spokojeni, nám často pomáhají odborníci – abychom měli jistotu, že jdeme správnou cestou. Jana Vaňková je nutriční terapeutka a instruktorka fitness. Kdy se na tuto cestu vydala, jaké byly její začátky, nebo jaký má názor na diety a další výzvy již v dnešním článku.

 

Jmenuji se Jana Vaňková, jsem registrovaná nutriční terapeutka a instruktorka fitness – přesněji řečeno milovník jídla, pohybu a lidí. Působím v Zastávce u Brna, kde vedu soukromou praxi v Domě zdraví, ale i v brněnské poradně Fitness Institutu. Snažím se klienty naučit, že ke zdraví a štíhlé postavě se má člověk doslova a do písmene projíst, nikoliv prohladovět. Nezapomínejte, že zdraví je na prvním místě a že nikdy není pozdě na to začít dělat věci lépe.

 

Jana Vaňková
,,Začátky obnášely opravdu spoustu nelehkých rozhodnutí a kroků do neznáma, do nejistoty. Omrkla jsem konkurenci, poptala se po prostorách a vrhla se do realizace – vybavení ordinace, tvorba webu a FB stránek Jana Vaňková – nutriční terapeut. Nejvíce mě v začátcích inspiroval a pomohl Tomáš Zahradník, moje drahá polovička. Troufám si docela jistě říci, že bez něj bych to nezvládla, děkuji.“

 

Moc dobře vím, že ve větším zdravotnickém zařízení bych klientům nemohla poskytnout tolik času a péče jako v soukromé praxi a nebyla bych tím pádem s prací spokojená. Proto pro mě bylo otevření poradny jasnou volbou. Nevím, zdali to nazývat jako zlom, ale žádnou jinou možnost jsem si od konce studia nepřipouštěla. Ráda vše dělám pořádně a po svém. Pro práci s lidmi a péči o jejich zdraví to platí stonásobně.

Práce s lidmi je všeobecně náročná. Je to vcelku proměnlivé, záleží hodně na klientech. Jednou se s nimi celý den směji, jindy mě zase navštíví osoby s velice těžkými životními příběhy a do smíchu moc není. Z hodiny na hodinu empaticky přistupovat k jinému člověku, jeho problému či přání, jednat s chladnou hlavou a být mu oporou, je dle mého jedna z nejnáročnějších věcí. I přesto tuto práci miluji.

 

,,30 denní výzvy jsou dalším hitem dnešní doby. Já se k těmto 30 denním vzplanutím do pohybu moc nekloním. Uznávám dlouhodobou péči o svoji postavu a systematicky rozvržené tréninky tak, aby si tělo během týdne odpočalo a každá svalová partie měla podnět k růstu a čas na regeneraci.“

Za nejefektivnější prevenci PPP považuji správnou edukaci již od základních škol, pozornost rodičů a jejich včasný zásah. Pokud budou mladiství znát příznaky, rizika a následky PPP, je zcela možné eliminovat velkou část případů. Touto problematikou se mám v blízkém budoucnu zabývat v projektu STOP-ANOREXIE.

Pracuji také na seminářích o výživě a otevírám nové lekce HIITu v Zastávce u Brna. Ráda nastíním, že již od minulého léta pracuji také na PC programu pro nutriční terapeuty s cílem přehlednější evidence klientů a rychlejšího sestavování jídelníčků.

Co se týče mých „volnočasových aktivit,“ chtěla bych pokračovat podzimní sezónou soutěží naturální kulturistiky v kategorii bikinifitness a sbírat nové zkušenosti. Spolupracuji s Chytrou lékárnou a podílím se zde na týdnech pro zdraví, akce se budou pravděpodobně opakovat.

 

Jana Vaňková na soutěži (druhá zleva)
,,Diety šířící se internetem jsou těmi postupy, nad kterými nevěřícně kroutím hlavou s otázkou proč si dobrovolně ničit zdraví a zpomalovat metabolismus? Jsou to kaloricky podhodnocené postupy, které vedou pouze ke krátkodobé redukci s následným jojo efektem. Lepší párkrát navštívit kvalitního výživáře a porozumět problematice, než slepě dodržovat dietní postupy z internetu, které nám již od začátku přijdou jako naprostý nesmysl. Mléčná dieta, ananasová dieta – kdo to kdy viděl, aby klíč ke dravé a štíhlé postavě bylo mléko nebo konzumace samotného ananasu v kilogramech? Není lepší se kvalitně a pořádně najíst?!“

Lidé často žijí v domněnkách, že diety a hladovění je to, co je dovede k trvalé spokojenosti se svým tělem. Jana Vaňková je příkladem pravého opaku a tímto proudem myšlenek se snaží své klienty nasměrovat na tu správnou cestu. My Janě přejeme co nejvíce spokojených klientů a úspěšných dní, na vás se těšíme se na vás v dalším článku.