Karolína Houžvová a Doplněk pro život

doplněk pro život3

Milí čtenáři,

to, co člověk dostane do svého vínku, těžko ovlivní. Proto se často obracíme na své okolí, na naše „pomocné anděly,“ kteří nám pomohou a rozsvítí to známé světlo na konci tunelu. Karolína Houžvová a její projekt Doplněk pro život se v této pozici nachází a dává lidem kolem sebe naději, zejména maminkám handicapovaných dětí. Jak jim pomáhá, co tento projekt nabízí a jak můžete pomoci i vy se dočtete v dnešním rozhovoru.

Karolína Houžvová, zakladatelka projektu Doplněk pro život
Karolína Houžvová, zakladatelka projektu Doplněk pro život

Komu Doplněk pro život vlastně pomáhá?

Sociální projekt Doplněk pro život je zaměřený na sociálně vyloučené lidi, kteří z různých důvodů nemohou docházet do zaměstnání, především ale na matky handicapovaných dětí. Protože jsem po různých akcích s handicapovanými dětmi přišla na to, že vyloučené ze společnosti nejsou jenom děti, ale s nimi také jejich rodiče, které díky tomu, že o tyto děti pečují čtyřiadvacet hodin denně, nemohou pracovat a vést běžný společenský život.

Podle čeho jste dotyčné do projektu vybírali?

Holky, které u nás šijí, jsou maminky handicapovaných dětí, které znám už delší dobu. Dvě z nich stály už na počátku projektu a pomohly ho celý rozjet a vytvarovat do dnešní podoby. Podmínkou bylo hlavně nadšení a zručnost. Dnes už jsou z nich skoro profesionální šičky, a proto do týmu hledáme především opravdu pečlivé lidi, kteří motýlky jen tak „neodfláknou,“ ale dají do nich kus sebe, kromě svého životního příběhu také radost, lásku a pozitivní energii, které je v dnešní době kolem nás méně a méně…

V čem vidíte hlavní výhodu projektu?

Jednak je projekt zaměřen na ty, o které doposud nikdo (ani stát) neprojevil zájem. Takže právě to, že se snažíme uvést do „normálního procesu“ lidi, kteří si to přejí, ale zatím nenašli cestu, která mnohdy asi ani neexistovala, je dle mého názoru velké plus a přínos projektu pro společnost. Možná i jen osvěta ohledně života rodin s handicapovaným dítětem může lidem trochu otevřít oči. Jedním z hlavních cílů projektu je samozřejmě dát sociálně vyloučeným lidem možnost přivýdělku z domova, a tak tomu i je. Holky z domu šijí společenské motýlky, které posléze prodáváme na e-shopu Doplněk pro život a z každého prodaného motýlku jde přímo do rukou autorky polovina z výtěžku. Takto bych shrnula výhody pro ty, kteří jsou do projektu zapojení.

Doplňky lze sladit vždy do stylového kompletu
Doplňky lze sladit vždy do stylového kompletu

A přidaná hodnota pro vaše zákazníky?

Tak ta je nevyčíslitelná. Přišli jsme s produktem, který má životní příběh a nejedná se žádnou levnou svíčku, nebo plyšáka na klíče. Prodáváme opravdu precizně propracované jedinečné motýlky, které se odlišují od všech ostatních tím, že zaprvé pomáhají a zadruhé jsou ušity z různých pestrých látek, které si jen dovedete představit, a tak se motýlek nestává jen společenským doplňkem na ples či do divadla, ale můžete si jej vzít klidně do města k džínám, nebo na party k šatům. Nenabízíme totiž pouze klasické pánské motýlky, šijeme také dámské, dětské, nebo psí a kočičí motýlky a nově také dámské brože a pánské vázací motýlky. Navíc součástí balení motýlka ušitého s láskou je ručně zdobená krabička v designu vašeho doplňku a rulička s příběhem autorky motýlku.

V tomto projektu vidím větší smysl spíše v cestě, než cíli.

Vzhled motýlků je velice originální a oku ladící, ten vymýšlíte sama, nebo kde berete náměty? Řídíte se nějakými trendy?

Tvar a velikost motýlků už jsme si jasně stanovili. Obměňujeme tedy už jen vzory a barevné kombinace. Ty vybíráme společně s manželem a maminkou. Většinou když se jde na velký nákup látek, tak si každý z nás vybere látky, jaké se líbí jemu, a tím zaujmeme názor a styl více lidí. Co se týče trendů, momentálně jsou v kurzu hodně kotvičky a proužky, takže ty šijeme nejvíce. Velká poptávka je ale také po puntících, nebo tematických vzorech, jako jsou cyklistické vzory a noty.

Vraťme se ještě na začátek, myšlenka projektu Doplněk pro život započala během příprav na Vaši svatbu, byl to právě signál pro vytvoření tohoto projektu?

Těžko říct, zda to byl signál, spíše díky svatbě přišel nápad. To, že budu chtít dělat nějakou smysluplnou věc, která může někomu i pomoct, jsem věděla vždycky. Motýlci jsou jen příležitost a věřím, že jimi to teprve všechno začíná.

doplněk pro život4
Pokud máte své vlastní požadavky, neváhejte Doplněk pro život kontaktovat a společně najdete řešení

Jak vypadala cesta k plnému zaběhnutí činnosti Doplňku pro život?

Nejprve bylo důležité ujasnit si, jaký bude koncept celého projektu a na jakém principu bude fungovat, což jsme dali dohromady během pár dní, a detaily ladíme dodnes. Každopádně klíčové byly produkty, tedy motýlky, které musel někdo navrhnout, v našem případě má maminka, a naučit je holky šít. Důležité samozřejmě bylo také vybrat sociálně vyloučené lidi, kteří by měli zájem přivydělat si pečlivě odvedenou prací. Nebylo a není to všechno úplně jednoduché, ale co dneska je, že… 😀

Co je pro vás ten největší cíl vašeho projektu – aneb čeho chcete s projektem dosáhnout?

V tomto projektu vidím větší smysl spíše v cestě, než cíli. Samozřejmě si přeji, aby Doplněk pro život se dále rozrůstal, pomáhal čím dál tím více lidem, nejen těm, kteří motýlky šijí, ale také dalším zapojeným v projektu, jako je momentálně čtyřletá Terezka s nemocí motýlích křídel, pro kterou jsme vytvořili speciální edici designových kartonových motýlku „Křídla pro Terezku“ ve spolupráci s firmou Kartoons, na výběr prostředků na ozdravný pobyt k Mrtvému moři pro Terezku a její maminku. Za velký úspěch bych považovala, kdyby se nám podařilo rozšířit projekt i do jiných států. A tím největším úspěchem by pro mě osobně bylo, kdyby si lidé více vážili toho, co mají, nebyli k ostatním lhostejní a nemysleli si, že někomu pomohou tak, že kliknou na Facebooku na tlačítko „like.“

Logo projektu
Logo projektu

Převzala jste na sebe jak možnou krásu úspěchu, tak i riziko, že projektu se nebude dařit podle vašich představ. Co vás tedy motivovalo a nadále motivuje?

Když nic nezkusíte, nic nezkazíte, ale taky nic nezažijete. Motivací mám několik, projekt jsem začínala s tím, že jsem studentka a nemůže se nic hrozného stát, maximálně o motýlky nebude zájem a nějak to vyšumí. Ale své myšlence jsem věřila na 110 % a chtěla jsem o ni přesvědčit i ostatní, což se mi zatím snad docela daří. Navíc velkou podporou a pomocí je můj manžel, který mě od začátku povzbuzoval a pomáhal mi. Hlavně teď, když jsem těhotná a do toho jsem ještě psala bakalářskou práci a státnicovala, odvedl obrovský kus práce, za což jsem mu nesmírně vděčná, a jen díky němu se může projekt dále posouvat. Motivací je samozřejmě také moje rodina a známí, kteří projekt podporují a v neposlední řadě spokojené maminky handicapovaných dětí a lidé, kteří naše motýlky hrdě nosí a chlubí se jimi dál.

Chcete něco vzkázat našim čtenářům?

Určitě pokud budou mít chvilku, aby se koukli na náš web Doplněk pro život, prohlédli si naše motýlky a třeba i přečetli životní příběhy maminek zapojených do projektu. I ty totiž měly stejně jako my všichni své sny, životní plány a vysněná povolání, ale osud jim přichystal jiný život, než jaký si představovaly…

My přejeme Karolíně a jejímu projektu Doplněk pro život co nejvíce zákazníku pomáhajících maminkám handicapovaných dětí. A pokud někomu z vás chybí originální doplněk do svého šatníku, zkuste třeba Doplněk pro život :)