Monika Chasáková a Nadační fond Modrý hroch

nadačnífond

Milí čtenáři,

věděli jste, že nejčastějším důvodem hospitalizace dětí a jejich úmrtí jsou právě úrazy? Nadační fond Modrý hroch nabízí pomoc konkrétním dětem po těžkých úrazech a podporuje jejich léčbu. V dnešním rozhovoru s Mgr. Monikou Chasákovou, ředitelkou nadačního fondu, se dozvíte, proč fond získal název „Modrý hroch,“ jak nadačnímu fondu pomáhá alpský sjezdař Ondřej Bank nebo jak můžete fond podpořit i vy.

Modrý hroch2

Mgr. Monika Chasáková, ředitelka nadačního fondu

Zdroj

Co předcházelo založení nadačního fondu? Pracovala jste již dříve jako dobrovolnice nebo na podobné pozici, kde jste nasbírala zkušenosti uplatňující se právě ve Vaší organizaci?

Modrých hroch vznikl proto, aby zaplnil prázdné místo v tomto odvětví. Proto vlastně obecně nadační fondy vznikají. Zkušenosti jsem nasbírala v neziskovém sektoru, kde jsem roky pracovala.

Proč zrovna název „Modrý hroch?“

Je to úplně prosté- modrá je totiž symbol naděje a hroch symbol statečnosti. Nic víc by nás lépe nevystihovalo.

Vaše činnost je velice rozmanitá – jedná se o prevenci, předávání informací, ale také i o aktivity pro děti, například projekt „Malujeme s dětmi v nemocnici.“ Jak děti tento projekt hodnotí a jak se k jejich dílům staví veřejnost? Je o jejich obrazy zájem?

Děti to moc baví, protože díky tomuto malování jsou vytržené z reality a mohou tak zapomenout na nemoc, která je trápí. Někteří vydrží malovat půl hodiny, někteří více než hodinu – malují tak dlouho, jak chtějí a jak je to baví.Vznikají tak zajímavá výtvarná dílka, která vystavujeme pravidelně v rámci vernisáží po celé ČR a velmi dobře se prodávají. Obrázky si mohou namalovat děti také pro své rodiče a část obrazů malujeme i na „objednávku.“

Modrý hroch1

Jeden z obrázků vzniklých díky projektu Modrého hrocha

Zdroj

Jaký vliv na Vás tato činnost má? Je to přeci jen propojení vašeho osobního života s těmi ostatními, i s jejich příběhy…

Když se člověk věnuje takové činnosti, začne si mnohem více vážit zdraví, protože se potkává s nemocnými lidmi – to člověk zjistí, že mnohé „problémy“ jsou pouhé maličkosti. Člověka samozřejmě potěší, když vidí, že jeho práce má smysl a výsledky – třeba když fond získá nové sponzory nebo prostředky, za které potom může pořídit nadstandardní přístroje potřebné ke speciální léčbě dětí po úrazech.

Jednou z hlavních tváří fondu je alpský lyžař Ondřej Bank. Jak právě on fondu pomáhá?

Ondra je patronem Modrého hrocha od jeho počátku a také se účastní naší charitativní golfové tour. Do fondu přispívá velice zajímavým způsobem – za každý bod ve Světovém poháru v alpském lyžování přidal do kasičky peníze, které byly použity například na vybavení pokojů pro maminky s dětmi. Z prodeje jeho brýlí Vagus a dražby závodních čísel ve Světovém poháru vybralo více než 70 000 Kč, což je obdivuhodné. Ondra je velice skromný člověk a dětem moc pomáhá, jen o tom moc nemluví.

Fondu mohou pomáhat i dobrovolníci – co tedy člověk může udělat proto, aby se stal Vaším dobrovolníkem? Jak přesně může fondu pomoci?

Dobrovolníci jsou neustále potřeba, především jako aktivní pomoc na našich charitativních a benefičních akcích. Bohužel, některé to brzy přestane bavit, asi proto, že si pod dobrovolnictvím představují úplně něco jiného. Pokud se někdo chce stát dobrovolníkem, ať se nebojí nás kontaktovat. Za každou „pomocnou ruku“ budeme vděční.

Modrý hroch3

Ondra je velice skromný člověk a dětem moc pomáhá, jen o tom moc nemluví.

Zdroj

Chystáte mnoho akcí, ale jaká je prozatím ta největší, kterou chystáte v blízké budoucnosti?

Měsíc květen je akcemi velice nabitý – z těch následujících stojí za zmínku golfová akce PGA ve Slavkově a náš charitativní golfový turnaj v Kořenci, dále Sportovní den v Černovicích a Dětský den v Zaječí. Další akce najdete na našem webu.

Co byste vzkázala našim čtenářům?

Pokud musím napsat, co si představuji pod slovem Superwoman, tak to musím ještě popřemýšlet… Je žena a matka vychovávající dobře své děti a udržující dobré vztahy v rodině.
Jakékoliv další informace naleznete na webu nadačního fondu, kde se můžete mimo jiné podívat i na příběhy dětí, kterým Modrý hroch pomohl a dále pomáhá ke štěstí. Každý úraz je předvídatelný, pomozme jim předejít a dělat tak životy spokojenější. Některé úrazy jsou méně vážné, jiné zase natolik, že výrazně ovlivní další zbytek života. Každý úraz je však předvídatelný a můžeme mu předejít.

Co děláte proto, abyste předešli úrazům? Podpořili jste někdy nějaký nadační fond? Co si myslíte o dobrovolnictví? Máte cokoliv k tématu? Těšíme se na vaše názory!